ثبت نام


بنیاد حامیان علم و فناوری ایران

ایده تأسیس مؤسسه ای جهت جذب مشارکت خیرین در موضوع علم و فناوری به اولین گردهمایی خیرین آموزش عالی کشور، که در تاریخ پنج شنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ در مشهد برگزار شد، بر می گردد. پس از این گردهمایی پنج نفر از خیرین و خبرگان حوزه آموزش عالی کشور با تشکیل هیأت مؤسس، شامل آقایان دکتر رضا فرجی دانا، دکتر محمدحسین امید، دکتر عبدالرضا باقری، دکتر عباس مصلی نژاد و مهندس علی سعیدی در نشست مورخ سه شنبه، ۵ آبان ۱۳۹۴ اولین سنگ «بنیاد حامیان علم و فناوری ایران» را بنا گذاشتند.

در جلسه فوق الذکر، هیأت مؤسس، اعضای هیأت امنا و هیأت مدیره بنیاد را به گونه ای تعیین کردند تا پیوستگی تفکر و درک یکسان از موضوع فعالیت بنیاد، از ایده اولیه تا برنامه ریزی و اجرا، در همه ارکان بنیاد حفظ گردد. در این راستا، همه اعضای هیأت مؤسس در میان یازده نفر حقیقی و حقوقی (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و معاون اداری مالی وزارت مذکور) هیأت امنا حضور دارند، و همچنین چهار نفر از نه نفر هیأت مدیره (پنج نفر عضو اصلی، دو نفر عضو علی البدل، دو نفر بازرس اصلی و علی البدل) همان اعضای هیأت مؤسس هستند.

هیأت مدیره بنیاد بلافاصله پس از تشکیل اولیه، تلاش های خود را برای ثبت حقوقی و استقرار فیزیکی بنیاد آغاز نمود. در همین راستا، اولین جلسه هیأت مدیره در روز یکشنبه، ۲۰ دی ماه ۱۳۹۴ در دفتر معاون اداری مالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تشکیل شد و مقرر گردید همزمان با انجام امور ثبتی، سه راهکار اجاره، ساخت و خرید محل استقرار بنیاد پیگیری شود. با استمرار فعالیت های هیأت مدیره، «بنیاد حامیان علم و فناوری ایران» در تاریخ سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۵ در اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری ثبت شد. دفتر مرکزی بنیاد نیز در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۵ توسط بنیاد فرهنگی مصلی نژاد خریداری و پس از تعمیرات و بازسازی در تاریخ دوشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۶ رسما افتتاح و در اختیار بنیاد حامیان علم و فناوری ایران قرار گرفت.

تشکیل هر مؤسسه ای بر پایه تعریف و تعیین اهداف و اجرایی کردن آن صورت می گیرد. اهداف این بنیاد در ماده هشت (در ۱۶ بند) اساسنامه عنوان شده است. اساسنامه بنیاد، به عنوان اصلی ترین و مهم ترین سند فعالیت بنیاد، در چهار فصل، ۳۵ ماده و ۳۰ تبصره تنظیم شده و نقشی اساسی و تعیین کننده در تنظیم روابط درونی و فعالیت ارکان و تشکیلات بنیاد دارد. اهداف بنیاد را می توان در پنج بخش زیر دسته بندی کرد:

 1. بخش نظارتی
 2. بخش جذب کمک های مردمی
 3. بخش ترویج فرهنگ یاریگری
 4. بخش ارتباط با خیرین، صنعت و دانشگاه
 5. بخش سیاست گذاری و صرف منابع

بنیاد حامیان علم و فناوری ایران بر آن است تا با توکل و تکیه بر عنایت خداوند متعال و تلاش برای افزایش مشارکت همگانی و مردمی در اقدامات یاریگرانه، هدایای خیرین سخاوتمند و کمک های فردی و سازمانی را از بخش های مختلف جامعه جذب و به سمت علم و فناوری هدایت کند و نیت خیرین را به دقیق ترین شکل و شیوه ممکن برآورده سازد. همه جوامع پیشرفته سرمایه گذاری در حوزه علم و فناوری را پایدارترین شیوه برای رفع مشکلات، اصولی ترین روش برای ارتقای سطح زندگی و اشتغال، و تأثیرگذارترین راه برای اعتلای فرهنگ عمومی و علمی است. ما اعتقاد راسخ داریم که مسیر سربلندی مستمر کشور عزیزمان ایران از طریق مشارکت همگانی در حوزه و موضوع علم و فناوری، پایدارتر و بنیادی تر محقق می شود.

هیأت مدیره و هیأت امنا بنیاد با شناخت عمیق از حوزه علم و فناوری کشور، منطقه و جهان، ساختاری پویا و کم هزینه ایجاد کرده است تا دسترسی به اهداف تعیین شده در اساسنامه را تسهیل نماید. از جمله مهم ترین محورهای فعالیت بنیاد حامیان علم و فناوری ایران عبارتند از:

 1. برنامه ریزی دقیق و هدفمند جهت تأمین نیت خیرین
 2. تبیین دقیق ابعاد اهداف و اولویت بندی آن ها
 3. تدوین راهکارهای مناسب برای تحقق اهداف
 4. گفتمان سازی برای هدایت سرمایه گذاری ها به سمت علم و فناوری
 5. شبکه سازی و ارتباط با لایه های مختلف اجتماع
 6. مشارکت دهی خیرین در نقاط کانونی فعالیت اثرگذار در حوزه علم و فناوری
 7. تشکیل شبکه بنیادها و توزیع فعالیت ها برای گسترش علم و فناوری
 8. بسترسازی برای حل مشکلات کشور و ارتقای امکانات از طریق علم و فناوری

حقانی، ۶ بهمن ۱۳۹۶


هیأت موسس

رضا فرجی‌دانا

عباس مصلی‌نژاد

محمد حسین امید
محمد حسین امید

علی سعیدی

عبدالرضا باقریهیأت مدیره

رضا فرجی‌دانا
رییس هیأت مدیره

عباس مصلی نژاد
نائب‌رییس هیأت مدیره

محمد حسین امید
مدیرعامل

محمدرضا ظهیر امامی
خزانه دار

سعید جلالی
بازرس

محمد علی وحدت
بازرس علی البدل

جواد فرهودی
عضو علی البدل

نادر حقانی
عضو علی البدلهیأت امنا

رضا فرجی‌دانا

عباس مصلی‌نژاد

محمد حسین امید
محمد حسین امید

علی سعیدی

عبدالرضا باقری

سعید جلالی

جلیل شاهی

مهدی کتابچی

مجتبی احمدوند

یزدان سهرابی فر

مرتضی علی آبادی

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

معاون محترم مالی، اداری و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

Developed By Ali Dasmeh || JOP || Feb 2018