ثبت نام


جان هاروارد

۱۴۰۱/۰۶/۲۴
454

«جان هاروارد، پیشگام وقف و خیر در حوزه‌ی علم و فناوری»

نخستین جمع‌آوری کمک‌ مالی برای آموزش عالی، در اوایل دهه‌ی ۱۶۳۰ توسط «جان الیوت»، رهبر کلیسا در مستعمره‌ی خلیج ماساچوست انجام شد. الیوت برای کمک به کالج کوچکی که به‌تازگی تأسیس شده بود، از «جان هاروارد» انگلیسی که در ماساچوست زندگی می‌کرد، درخواست کمک کرد. هاروارد نیمی از املاک و بیش از ۴۰۰ جلد کتاب‌ از کتابخانه‌اش را به این کالج اهدا کرد و پس از مرگ او در سن ۳۰ سالگی در سال ۱۶۳۸، نام این کالج را به افتخار سخاوت او و برای حفظ نامش، هاروارد نهادند.

دانشگاه هاروارد یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان و قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی در امریکاست که در سال ۱۶۳۶ در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست تأسیس شد. 

این دانشگاه خصوصی، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی مختلفی را در اختیار دانشجویان امریکایی و بین‌المللی قرار می‌دهد تا محدودیت امکانات مالی، مانع ادامه‌ی تحصیل دانش‌آموزانی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار نیستند، نشود.

یکی از منابع اصلی تأمین مالی این دانشگاه، موقوفاتی است که سالانه توسط حامیان و خیّرین به این دانشگاه اعطا می‌شود و در حوزه‌های مختلفی مثل پذیرش دانشجو، تجهیز دانشگاه و امکانات، سرمایه‌گذاری در تحقیق و پژوهش و... از آن استفاده می‌شود.

دانشگاه هاروارد یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان و موفق‌ترین دانشگاه‌ موقوفه‌ی دنیاست و این امر اهمیت وقف در حوزه‌ی آموزش عالی و تحقیقات و فناوری و استفاده‌ی هدفمند و مؤثر از منابع مالی موقوفه را نشان می‌دهد.

سنت حسنه‌ی وقف و خیر در حوزه‌ی علم و فناوری موضوعی است که اهمیت آن در کشورهای غربی نمایان شده و به‌طور جدی در دستور کار قرار گرفته است؛ بنابراین لازم است در کشور ما نیز با بینش و رویکرد هدفمندتری دنبال شود تا بتوان از منابع مالی موجود برای تسهیل راه آموزش عالی و افزایش کیفیت آموزش بهره برد.

.

مجسمه‌ای که در تصویر می‌بینید مجسمه‌ی برنزی «جان هاروارد» است که جهت یادبود و گرامی‌داشت او در حیاط دانشگاه هاروارد قرار دارد.

Developed By Ali Dasmeh || JOP || Feb 2018