ثبت نام


وقف و خیر در عرصه آموزش عالی در سال ۲۰۲۲

۱۴۰۱/۱۲/۲۶
369

بر اساس گزارش سالانة شورای پیشرفت و حمایت از آموزشِ[1] امريكا، کمک‌های خیریه به مؤسسات آموزش عالی در سال ۲۰۲۲، با افزایش ۱۲.۵ درصدی، نسبت به سال قبل، همراه بوده است و از ۵۲.۹ میلیارد در سال گذشته، به ۵۹.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته که این امر به‌واسطة مشارکت افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها، فارغ‌التحصیلان و محصلین رخ داده است. براساس این گزارش، تقریباً تمام انواع مؤسسات آموزش عالی، افزایش کمک‌های خیرخواهانه را در سال ۲۰۲۲ تجربه کردند که بیش‌ترین میزان آن مربوط به کالج‌های دارای دورة چهارساله و دانشگاه‌های تحقیقاتی بود. کمک‌های خیرخواهانه به کالج‌های دارای دوره‌ی دوساله در سال ۲۰۲۲، ۱۵.۴ درصد کاهش یافت، به‌علاوه کالج‌های کارشناسی ارشد دولتی نیز، شاهد کاهش اندکی در جذب سرمایة سالانه بودند.

گزارش منتشرشده توسط دانشگاه هاروارد از کمک‌های مردمی نشان می‌دهد که ۴۵ درصد از درآمد این دانشگاه در سال ۲۰۲۲، توسط‌ کمک‌های مردمی و خیرینی تأمین شده است که به اثرگذاری آموزش و پژوهش در دانشگاه هاروارد باور داشته و بخشی از دارایی خود را به این دانشگاه اهدا کرده‌اند. این کمک‌ها به دو بخش هدایای مردمی برای استفاده‌‌های جاری و موقوفات دانشگاه هاروارد تقسیم می‌شود که طی چهار قرن وجود داشته و متعلق به نسل فعلی و آینده‌ی دانشجویان، اساتید و پژوهشگران این دانشگاه است.

از میان این دو قسم کمک، ۹ درصد مربوط به مورد اول و ۳۶ درصد باقیمانده مربوط به موقوفات دانشگاه، شامل ۱۴۰۰۰ موقوفه، است و سالانه از جنبه‌های مختلفی مثل کمک‌های مالی دانشجویی، فعالیت‌های دانشگاه، حفاظت از موزه و کتابخانه و غیره، هزینه‌های دانشگاه را پشتیبانی می‌کند. براساس آمار در سال ۲۰۲۲، هدایای مربوط به استفاده‌‌های جاری که از جانب بنیادها، فارغ‌التحصیلان و غیره دریافت شد، ۹ درصد (معادل 505 میلیون دلار) از درآمد سالانة دانشگاه را تشکیل می‌دهد. 75 درصد از این کمک‌ها مربوط به پرداخت‌های خرد افرادی بود که هریک به‌طور میانگین ۱۵۵ دلار کمک کرده بودند. این امر نشان می‌دهد کمک‌های کوچک مردمی نیز می‌تواند اثرات بزرگ و قابل‌توجهی ایجاد کند. در بخش موقوفات که شامل ۱۴۰۰۰ موقوفه است و ۳۶ درصد از درآمد هاروارد در سال ۲۰۲۲ را تشکیل می‌دهد، هدایای نقدی نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش یافته و به ۵۸۴ میلیون دلار رسیده است.

گزارش دانشگاه استنفورد نیز نشان می‌دهد طی سال‌های ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۲۲، کمک‌های مردمی تا حدود سه برابر افزایش یافته است و در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، ۷۸۰۰ دانشجو از کمک‌های خیرین بهره برده‌اند. در سال ۲۰۲۲، بیش از ۲۰ هزار نفر شامل فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد، والدین و دوستان به این دانشگاه کمک مالی کرده‌اند که مجموع این هدایا ۳۱ میلیون دلار بوده و باتوجه به اولویت‌ها و نیازمندی‌های دانشگاه، در بخش‌های مختلف  مورد استفاده قرار گرفته است.

در دانشگاه آکسفورد نیز کمک‌های مردمی نقش مهمی در پیشبرد تحقیقات، حمایت از دانشجویان مستعد و تجهیز کتابخانه‌ها و موزه‌ها ایفا می‌کنند. بر اساس گزارش این دانشگاه، در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲، مقدار قابل‌توجهی کمک‌های خیرخواهانه به دانشگاه اهدا شده که معادل ۲۴۹ میلیون پوند بوده است.

کمک‌های خیرخواهانه در بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان، سهم قابل‌توجهی در تأمین هزینه‌های بخش‌های مختلف دانشگاه دارند که می‌توانند شکاف موجود بین درآمد و هزینه‌ها‌ را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای پر کنند. امید است با فرهنگ‌سازی و  آگاهی‌بخشی درباره‌ی اهمیت وقف و خیر در حوزة آموزش عالی، نظر خیرین و افکار عمومی‌ به میزان بالاتری به اهدای کمک‌های مالی به دانشگاه‌های کشور جلب شده و بتوان از کمک‌های خیرخواهانه برای پیشبرد اهداف تحقیقاتی‌ دانشگاه‌ها و کمک به تحصیل دانشجویان مستعد بهره برد.

 

 

[1]. Council for Advancement and Support of Education

 

منابع

Spitalniak, L. (2023). Charitable dollars for higher ed increased 12.5% in FY22. Higher Ed Dive. Financial Report Fiscal Year 2022. Finance.harvard.edu The Stanford Fund 2021-22 Impact Report. Giving.stanford.edu Celebrating the Impact of Philanthropy at Oxford. Development.ox.ac.uk

Developed By Ali Dasmeh || JOP || Feb 2018