ثبت نام


گزارش جلسه هیات مدیره بنیاد تیرماه 1401

۱۴۰۲/۰۴/۲۱
224

هشتادودومین جلسه هیئت مدیره بنیاد حامیان علم و فناوری ایران در روز دوشنبه، 19 تیر­ماه 1402 با حضور آقایان دکتر رضا فرجی دانا (رئیس هیئت مدیره)، دکتر محمدحسین امید (مدیرعامل)، دکتر جواد فرهودی، دکتر علی سعیدی، دکتر محمدمهدی جعفری، و دکتر محمدرضا ظهیرامامی (به­ صورت مجازی)، در محل دفتر آقای دکتر سعیدی برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر امید گزارشی از ششمین گردهمایی خیرین، که در 24 خرداد ماه سال­جاری در شهر مشهد مقدس برگزار شد، ارائه کردند. ایشان ضمن تشکر و قدردانی از زحمات حامی مالی ششمین گردهمایی خیرین، آقای دکتر سعیدی، و نیز بنیاد دانشگاهی فردوسی مشهد به­ عنوان مجری همایش، اشاره کردند که برای مراسم 156 نفر از خیرین حوزه آموزش عالی کشور دعوت شده بودند که 130 نفر از آنها در مراسم حضور داشتند. 26 نفر دیگر از خیرین دعوت شده عمدتاً به خاطر مشکلات پروازی نتوانستند در همایش شرکت کنند. همچنین، در همایش مذکور آقای دکتر خطیبی، معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت عتف و نیز آقای دکتر زمانیان، قائم مقام وزیر و دبیر ستاد خیرین وزارت عتف شرکت داشتند و سخنرانی کردند. دکتر امید اشاره کردند که در ششمین گردهمایی خیرین، نسبت به گردهمایی پنجم، تعداد بیشتری از رؤسای دانشگاه­ها شرکت کرده بودند که نشان­گر توجه بیشتر آنها به حوزه وقف و خیر در حوزه آموزش عالی است. در همایش مذکور، پویش حمایت از ایده ­های نوآورانه و کارآفرینانه دانشجویی برگزار شد که ضمن آن خیرین تقبل کردند که بیش از 200 تیم دانشجویی را (هر تیم دانشجویی بین 30 تا 50 میلیون تومان) حمایت مالی کنند. آقای دکتر امید در مجموع همایش را موفقیت­آمیز و رضایت­بخش توصیف کردند و ابراز امیدواری کردند که این روند تداوم داشته باشد و روند کیفی همایش­ها ارتقاء یابد.

علاوه ­براین، آقای دکتر امید گزارش فعالیت­های بین دو جلسه هیئت مدیره را توضیح دادند که به شرح ذیل می­باشند:

  • برگزاری جلسه با مسئولین پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای حمایت از ایده­ های نوآورانه و کارآفرینانه دانشجویی؛ بدین­ منظور دانشگاه تهران برای جذب و حمایت از این نوع ایده­ ها فراخوان داده و به­ زودی بین دانشگاه تهران و بنیاد حامیان علم و فناوری ایران در این زمینه تفاهم ­نامه منعقد خواهد شد.
  • پیگیری دریافت حمایت مالی وعده داده شده از سوی خیرین در ششمین گردهمایی.
  • افزایش سقف حمایت مالی بنیاد از کرسی­ها پژوهشی؛ در راستای تفاهم ­نامه سال گذشته بنیاد حامیان با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، برای حمایت از کرسی­های پژوهشی، فراخوان حمایت از این کرسی­ ها از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شده، و به­ منظور ایجاد انگیزه و حمایت بیشتر از پژوهشگران، بنیاد حامیان تقبل کرده که مبلغ حمایت از این کرسی­ها را افزایش دهد.
  • اعلام معافیت مالی برای سال مالی 1401 از سوی سازمان امور مالیاتی
  • برگزاری جلسه و مذاکره با دانشگاه تهران جهت معرفی حسابرس برای بنیاد حامیان علم و فناوری ایران
  • برگزاری جلسه با یکی از اساتید دانشگاهی و خیّر حوزه علم و فناوری در راستای حمایت مالی ایشان از بنیاد.
  • برگزاری جلسه با مدیران عامل بنیادهای حامی دانشگاهی.

در ادامه جلسه، آقای دکتر فرجی ­دانا نیز ضمن تشکر از دست­ اندرکاران برگزاری ششمین گردهمایی خیرین، گزارشی از برگزاری جلسه هیئت امنا بنیاد حامیان در مشهد ارائه کردند که یکی از محورهای آن واگذاری تصمیم­ گیری درمورد محل برگزاری هفتمین گردهمایی خیرین در سال 1403 بود. با توجه به اعلام آمادگی دانشگاه­های تبریز، بوعلی همدان، و گیلان، در جلسه هیئت مدیره پیرامون انتخاب محل برگزاری گردهمایی آتی بحث­های لازم صورت گرفت و با توجه به جمیع شرایط از جمله سهولت پرواز برای مهمانان و امکانات دانشگاه برای برگزاری همایش و اسکان مهمانان، دانشگاه تبریز به­عنوان اولویت اول برای میزبانی انتخاب شد و در این راستا به آقای جلالی جهت پیگیری امور مأموریت داده شد که در جلسه آینده گزارشی از امکان برگزاری همایش در دانشگاه تبریز ارائه کنند.

در ادامه جلسه، مواردی نظیر ضرورت تقویت ارتباط بین بنیادهای حامی دانشگاهی، توان­ افزایی اعضای هیئت مدیره بنیادهای حامی دانشگاهی، و انتقال تجربه بین بنیادهای حامی دانشگاهی صورت گرفت که مقرر شد کارگاه­هایی در راستای عملیاتی شدن موارد فوق از سوی بنیاد حامیان برای بنیادهای دانشگاهی برگزار شود.

از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه ضرورت دعوت از رؤسای دانشگاه­ها برای حضور در جلسات هیئت مدیره بنیاد، به­ منظور تقویت تعاملات بنیاد حامیان با دانشگاه­ها، بود. همچنین، آقای فرجی­ دانا، رئیس هیئت مدیره بنیاد حامیان، بر ضرورت فعال شدن بیشتر کمیته­ های بنیاد تأکید کردند و به­ منظور تشویق آنها به فعال­تر شدن، مقرر شد از این پس آقای دکتر فرجی دانا در تمام جلسات کمیته­ های مختلف بنیاد شرکت داشته باشند.


گزارش شده از : تیم خبری بنیاد

Developed By Ali Dasmeh || JOP || Feb 2018