ثبت نام


سرمایه مورد نیاز :
50,000میلیون تومان
یاری جمع آوری شده :
0میلیون تومان
یاریگران :
1نفر
متقاضی :
موزه ملی علوم وفناوری ایران
مکان پروژه :
تهران ، تهران منطقه گردشگری عباس آباد

ساختمان موزه ملی علوم وفناوری ایران

تاریخ شروع جمع آوری یاری :
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
درصد یاری جمع شده :
0.00٪
تاریخ شروع پروژه :
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
درصد پیشرفت پروژه :
0٪


۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
معرفی

گزارش تفضیلی

پروژه ساخت، تکمیل و تجهیز بنای موزه ی ملی علوم وفناوری ایران در فضایی به وسعت 33 هزار مترمربع در تپه های عباس آباد و در کنار فرهنگستان های علوم ، علوم پزشکی و ادب فارسی و در مجاورت کتابخانه ی ملی و باغ کتاب پی از طراحی آقای مهندس بیژن وزیری معمار شناخته شده و نام آشنای کشور و زیر نظر مهندسان مشاور شرکت "پل میر" با قوت ادامه دارد. مهندسين مشاور این پروژه در حوزه ی معماری و شهرسازی دارای بالاترین رتبه در زمینه ی طراحی و نظارت از معاونت برنامه ریزی و نظام راهبردی ریاست جمهوری و از معدود مشاورينی است كه در حوزه های گوناگون طراحی از جمله طراحی منظر شهری، بيمارستانی، مراكز تجاری، فرهنگی، ورزشی، خدمات شهری و مقاوم سازی بافت فرسوده تجربه ای سی سال دارد.

این پروژه از سال 1399 طی برنامه ای پنج ساله و در سه فاز در پی طراحی و ساخت بنایی فاخر برای موزه ای در شان ملت بزرگ و تمدن ساز ایران است. ساختمانی که قرار است به نماد علم و فناوری کشور تبدیل شود و در آینده از جمله مراکز مهم گردشگری تهران به شمار آید. این پروژه در 5 طبقه شامل سالن های سقف دار با ارتفاع های مختلف و فضاهای بدون سقف نمایشگاهی، فضاهای آموزشی و پژوهشی، تالار سخنرانی با ظرفیت 2000 نفر و امکانات رفاهی بسیاری است که تا کنون مرحله ی ساخت اسکلت بتونی، زدن سقف و آجرچینی برخی دیوارها را تا حدود زیادی پشت سر گذاشته است. در حال حاضر، پیشرفت فیزیکی این پروژه به طور تقریبی حدود 30 درصد برآورد می شود.

فاز نخست: تکمیل بخش غربی ویژه ی سالن ها و گالری های سقف دار نمایشگاهی و ساختمان اداری موزه در مجموع به مساحت ۷۵۰۰ متر مربع به همراه تجهیز و راه اندازی اولیه ی موزه که از پاییز 1399 آغاز شده است و انتظار می رود تا پایان شهریور سال ۱۴۰2 به پایان برسد. پس از آماده سازی این بخش کوچک فعالیت های نمایشگاهی و ترویجی موزه هم آغاز خواهد شد و هم زمان با ادامه ساخت و ساز بخش های دیگر، موزه میزبان مخاطبان خود خواهد بود.

فاز دوم: تکمیل بخش شرقی در ۴ طبقه به مساحت تقریبی ... متر مربع شامل سالن آمفی تئاتر، کارگاه­های ساخت، انبار و مخزن، کتابخانه، سالن مطالعه، آزمایشگاه های پژوهشی، فضاهای آموزشی و ... که از شهریور 1402 آغاز و انتظار می ورد تا آذر 1403 به پایان برسد.

فاز سوم: تکمیل بخش مرکزی، نمایشگاه­های بدون سقف، محوطه سازی و کامل کردن نمای ساختمان که از آذر 1403 آغاز و انتظار می رود تا پایان سال 1405 پایان یابد و مراسم گشایش کل موزه در بهار 1406 برگزار شود.

بی شک بدون پشتیبانی جدی حامیان دلسوز و آگاه علم و فناوری ساخت چنین نماد ماندگاری برای کشور عزیزمان ایران ممکن نخواهد بود. موزه ملی علوم و فناوری ایران دست یکایک شما عزیزان را به گرمی می فشرد و از همه ی علاقه مندان دعوت می کند که به هر شکلی که تمایل دارند در اجرای این پروژه ی ملی و در هر فازی که برمی گزینند یاری گر ما باشند.

امیدواریم با همراهی خیرین محترم در آغاز مهر سال 1402 و هم زمان با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بخش نخست این پروژه ی ملی آماده بهره برداری شود و هم وطنان عزیز و عموم مردم بویژه نوجوانان و جوانان آینده ساز كشور بتوانند از موزه بازدید و از محتوا و برنامه های آن بهره ببرند.

عکس هایی که در پی می آیند نماهایی است که پیشرفت پروژه را به خوبی نشان می دهد و امید است با همت و یاری دوستداران علم و فناوری همه مراحل ساخت موزه ی ملی علوم و فناوری ایران در بازه ی زمانی تعیین شده با موفقیت به پایان برسد.

 

 

 

 

 

در صورت تامین مالی این پروژه موزه ی ملی علوم و فناوری ایران با معماری سبز، زیبا، چشم نواز و مدرنی که آقای مهندس بیژن وزیری طراحی کرده اند، چشم انداز بی مانندی را در مرتفع ترین نقطه در قلب پایتخت ایجاد خواهد کرد که به نماد ماندگار علم و فناوری کشور تبدیل خواهد شد.  

Developed By Ali Dasmeh || JOP || Feb 2018